Person Premier_laiko valdymas
Kaip atlikti daugiau darbo per trumpesnį laiko tarpą?
2019 balandžio 30
kompleksinis problemų sprendimas person premier
33 verslo problemos, kurioms reikia kompleksinio sprendimo
2019 liepos 25
5K akademija - kompetencijos, kurios valdys ateitį

5K akademija - kompetencijos, kurios valdys ateitį

 

„V iskas. Ačiū. Jau išklausėme vieną seminarą, galite nebesiūlyti“, –  girdi komentarus iš pardavimų skyriaus. „Žinote, mūsų darbuotojai jau viską moka“, –  lyg ir jausdamasi nepatogiai nutęsia personalo vadovė. Rimtai?

„Ačiū tau, „Google“, –  kartais norisi pasakyti. – Už tai, kad išmokei mane nebesimokyti“. Šiandien gali nebesidomėti absoliučiai. Užtenka „Wikipedia“, „Google“, „Neflix“, „Youtube“ ir protmūšio trečiadienio vakarais. Iš vienos pusės visai legaliai išgeri du-tris bokalus alaus, ir antroji pusė nepyksta. Iš kitos pusės sužinai, kiek, pavyzdžiui, minučių trunka Australijos sterblinių žinduolių vombatų lytinis aktas.

Cit, jokio sarkazmo! Per vieną protų mūšio sesiją tokį klausimą girdėjau. Žinoma, iškart pagalvojau, kad šio fakto išmanymas kaip specialistą mane kilsteli ir profesionalą aukščiau kitų. Nereikia kritikuoti žmonių noro tobulėti, bet tas jų tobulėjimas, švelniai tariant, kartais suprimityvinamas ir profanizuojamas.

Kaip pavyzdžiui, teiginys, kad technologijų amžiuje visko galima išmokti iš „Youtube“. Pats. Savarankiškai. Pasižiūrėjau 3 min. video – ir išsikepiau picą. Susiremontavau savo automobilį. Išsipjoviau apendicitą.

Panašiai atrodo ir vadinamasis „serialinis išsilavinimas“, kaip žmogus, pažiūrėjęs, išklausęs keletą Dr. House prakalbų staiga viską žino apie mediciną. Iš „The House of Cards“ sužinome viską apie prezidento Donald‘o Trump‘o politiką, o pažiūrėjęs „The Breaking Bad“ – viską apie kristalinio metamfetamino gamybą.

Tai, kad žmonės randa vis daugiau progų nebesimokyti tėra tik viena medalio pusė. Atsitiktinis, nesisteminis ir fragmentuotas ugdymas palieka aibę spragų, kurios ilgainiui gali virsti įtrūkiais, įgriuvomis ar net milžiniškais kanjonais.

Plačiau apie 5K Akademijos mokymus ČIA

Neregys veda neregį

Dar 1984 metais edukologas Benjamin’as Bloom’as publikavo įdomų tyrimą „2 Sigma“, kuris parodė, kad mokymasis akis į akį, kuomet patyręs mokytojas perduoda savo žinias mokiniui akis į akį – reikšmingai padidina mokymosi efektyvumą. Ryškiausi skirtumai buvo pastebėti tarp tų studentų grupių, kurios dirbo klasėje, griežtai kontroliuojamos mokytojų, ir tų, kurios mokytojai ir mokiniai dirbo individualiai. Instrukcijos akis į akį (mokymasis dirbant), iš esmės padidina efektyvumą, nes ir mokytojas ir mokinys prisiima atsakomybę už mokymąsi.

Tuo tarpu tai, kas vyksta įmonių darbuotojų ugdymo srityje kartais primena alegoriją apie aklo vedamą neregį. Iš vienos pusės darbuotojų ugdymas vyksta fragmentiškai ir spontaniškai. Iš kitos – darbo pobūdis keičiasi itin sparčiai, nes Ketvirtoji pramonės revoliucija ir dirbtinio intelekto aušra reikalauja absoliučiai kitų kompetencijų negu reikėjo ligi šiol.

„Nesąmoninga nekompetencija“ tampa mūsų amžiaus liga, kada žmonės tiki, kad kažką žino, tačiau jų žinios apie metodus, būdus ir priemones yra ribotos. Ne viena studija jau įrodė, kad XXI a. nuo 20 iki 40 proc. darbuotojų gali būti apibūdinami, kaip asmenys, turintys „nesąmoningą kompetenciją“. Su tuo susiduria ir naujas darbuotojas, galvojantis, kad ankstesnė jo patirtis leidžia „žinoti viską“, patyręs vyresnis darbuotojas, kuris „žaliuoja“ nuo naujo proceso ar technologijos.

„McKinsey Global Institute“ pateikti duomenys, liudija, kad iki 2030 metų fizinio ir rankinio darbo valandų skaičius per metus Europoje vidutiniškai sumažės kone 13 proc., o bazinių kogintyvinių žinių reikalaujančio darbo valandų skaičius mažės 17 procentų.

Bazinių kognityvinių gebėjimų, tokių kaip raštingumas ir skaičiavimas, reikia kasininkams, klientų aptarnavimo sferos darbuotojams, konsultantams ir tiems, kas dalyvauja žemesnio lygio duomenų įvedimo ir apdorojimo procesuose, pavyzdžiui, analitikai, testuotojai, asistentai, etc. Vystantis technologijoms, dirbtiniam intelektui ir mobiliosioms technologijoms tokių įgūdžių mažėjimas bus akivaizdus.

Kas keisis? Štai net 52 proc. padidės darbo valandų, reikalaujančių IT žinių, 13 proc. išaugs darbo valandų, kurioms reikia socialinių ir emocinio intelekto gebėjimų. Štai čia, bėgant laikui, ir pamatysime tikruosius verslo nuostolius, kai mūsų darbuotojų kompetencijos stiprėja lėčiau nei rinka.

Pagrindinės kompetencijos ir ugdymo kultūra

Pasaulio Ekonomikos Forumo ekspertų teigimu, 2020 metais darbo rinkoje pagrindiniai bus šie gebėjimai ir įgūdžiai:

  1. Kompleksinis problemų sprendimas;
  2. Kritinis mąstymas;
  3. Kūrybiškumas;
  4. Komandinis darbas (vadovavimas komandoms);
  5. Komunikacija.

Sukimės, kaip norime, tačiau būtent šios darbuotojų kompetencijos Ketvirtosios pramonės revoliucijos metu suvaidins didžiausią vaidmenį. Šiandien žmonėms verkiant reikia pradėti dirbti su naujomis technologijomis, duomenimis ar jų masyvais, automatizacijos ir dirbtinio intelekto moduliais. Tai, kas anksčiau buvo „vežanti inovacija“ šiandien tampa norma.

„Gartner“ skelbia, kad, siekdamos išlikti konkurencinėje kovoje, apie 75 proc. smulkių ir vidutinių įmonių iki 2022-ųjų privalės įgyvendinti verslo skaitmenizavimo strategiją  (bent dalį verslo procesų ir duomenų kelti į skaitmeninę erdvę, rūpintis saugumu, etc.). Neturint kritinio mąstymo ir kompleksinio sprendimo įgūdžių, vargu ar įmanoma įgyvendinti bent kokią strategiją. O persikėlus į taktinį lygmenį reikės ir begalinio kūrybiškumo, ir reguliarios komunikacijos ir komandos, dirbančios kaip laikrodis.

Taigi, jei dar ne per vėlu, fiksuokime, kad metas, kuomet reikia ugdyti šias kompetencijas yra dabar.

 

„5K Akademija“ – tai ilgalaikė „Person Premier“ mokymų programa, skirta ugdyti kompetencijas, kurių reikia šiandien ir reikės po dešimties metų. Ieškai pokyčių? Išdrįsk keistis!
Atsisiųsti 5K Akademijos ugdymo programą

 


Tomas Staniulis, „Person premier“ konsultantas, 5K Akademijos ugdymo programos autorius.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Registracija
Prenumeruokite naujienas!

Norite pirmieji gauti:

Įveskite savo el. pašto adresą ir užsisakykite mūsų naujienlaiškį:

Naujienlaiškių užsakymas