Kaip atlikti daugiau darbo per trumpesnį laiko tarpą?

Person Premier_griztamasis rysys
Žvirblis delne: ar grįžtamasis ryšys veikia?
2019 balandžio 25
5K akademija - kompetencijos, kurios valdys ateitį
„5K Akademija“: kokios kompetencijos valdys ateitį?
2019 liepos 18
Person Premier_laiko valdymas

Person Premier_laiko valdymas

 

S utikite – beveik visi užduodame sau tokį klausimą. Na, beveik visi, kurie yra veiklūs. Mes praktiškai niekada nesusimąstome, kad turime vieną vienintelį resursą pasaulyje, kuris pas visus yra absoliučiai vienodas ir kurio neįmanoma nei nusipirkti, nei pasiskolinti, nei pavogti, nei apgauti. Visi turime tas pačias 24 valandas (arba 1440 minučių) per parą. Ir viskas.

Staiga, tampa aišku, kas skiria sėkmingus žmones (visomis prasmėmis, ne tik finansine) nuo nesėkmingų: laikas. Net ne pats laikas (kadangi turime jo vienodai), o tai, kaip efektyviai tas laikas išnaudojamas.

Didysis vadybos teoretikas Pyteris Driukeris (Peter Drucker) yra pasakęs:

Laikas yra labiausiai trūkstamas resursas ir jeigu nemokėsime valdyti jo – nemokėsime valdyti nieko

Drįsčiau šiek tiek paprieštarauti jam (juk kiekvienas turime teisę į savo nuomonę, teisingai?). Visu pirma – laiko negalima nei sulėtinti, nei pagreitinti, nei įsigyti, nei faktiškai netekti. Nebent turite kažkur itin slaptą aparatą, leidžiantį Jums manipuliuoti laiku ir tada Jūs tikrai neskaitote šio straipsnio. Kadangi nei vienas iš mūsų tokio aparato neturi – mums visiems tenka pripažinti realybę: pas visus yra vienodas sekundžių/minučių/valandų paroje skaičius. Skiriasi tik tai, kaip mes suvokiame ir/ar jaučiame tą laiką. Kaip yra sakęs Albertas Einšteinas:

Padėkite ranką ant karštos viryklės, ir minutė jausis kaip valanda. Praleiskite valandą su gražia mergina ir valanda jausis kaip minutė. Tai – realityvumas.

Kitas klaidingas ir labai paplitęs mitas – “svarbu, kaip mes išnaudojame laiką“. Mes “naudojame laiką” maždaug taip pat, kaip kad žuvys naudoja vandenį. Mes atliekame tam tikrus veiksmus per tam tikrą laiką, bet tikrai nenaudojame pačio laiko.

Galime valdyti žmones. Galime valdyti pinigus. Galime valdyti savo dienotvarkę. Bet laiko mes negalime valdyti. Už laiką mes galime tik atsiskaityti.

Pateiksiu Jums keletą pavyzdžių, kaip efektyviai planuoti savo dieną:

  • Nustatykite prioritetus. Kokios užduotys laukia Jūsų? Svarbios? O gal skubios?
  • Planuokite darbus/užduotis ne dienomis, o konkrečių tikslų pasiekimais. Paklauskite savęs: “ką aš galiu padaryti šiandien/rytoj/poryt/šią savaitę, kas man padės pasiekti tam tikro tikslo?
  • Kokie yra Jus supančių žmonių (kolegų, darbuotojų, vadovų, šeimos narių, draugų ir pan.) prioritetai? Ar jų prioritetai atitinka Jūsų prioritetus? O gal jie susikerta iš esmės?
  • Ar tikrai darote tai, ką galite padaryti? Ar neprisiimate per daug darbų/užduočių?

Labai svarbu suprasti, kad mes negalime valdyti laiko, negalime jo išnaudoti, pasiskolinti ar net pavogti. Galime tik arba būti efektyvūs, arba ne. Manau, kad jeigu tikrai norite būti efektyvūs – mes turime pasimatyti.


Arnoldas Služman, „Person premier“ konsultantas, verslo vystymo ir plėtros ekspertas.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Registracija
Prenumeruokite naujienas!

Norite pirmieji gauti:

Įveskite savo el. pašto adresą ir užsisakykite mūsų naujienlaiškį:

Naujienlaiškių užsakymas