Nužudyk susirinkimą! (kol jisai nežudė tavęs...)
Nužudyk susirinkimą! (kol jisai nežudė tavęs…)
2018 rugpjūčio 9
„Suriesiu tave į ragą!”, arba mąstyk kaip žurnalistas
„Suriesiu tave į ragą!”, arba mąstyk kaip žurnalistas
2018 rugpjūčio 9
Kaip manipuliuoti savo bosu

Kaip manipuliuoti savo bosu

 

Tik jau neskieskit man! Ir nesižegnokite, kad niekuomet niekuo nesate manipuliavę, cit! Tik nesakykit, kad nesate manipuliavę savo vadovu. Šefu, bosu ar akcininku, direktore, departamento vadove, padalinio vedėja ar jos pavaduotoja – vienodi mes iki paskutinio nervo.

Iš kur žinau, klausite? Kitu atveju Jūs paprasčiausiai nebūtumėte padarę karjeros. Ir nesėdėtumėte jaukiame biure prie garuojančio kavos puodelio „brausindami internetą“.

Taip, taip. Šiuo metu pluštumėte išpilti devynių prakaitų prastai apmokamą darbą – čikenfaktori, bla-bla, – kitaip tariant nė nesvajotumėte apie galimybę kyštelėti savo smalsią nosį į šį puslapį.

Sveikinu, Jūs mokate manipuliuoti žmonėmis!

Turbūt esate sėkmingas žmogus. Man malonu spausti Jūsų ranką. Ne taip, kaip tiems kitiems, kurie skendi prieblandos ir tamsybių zonoje. Įsivaizduojate, jie vis vadovaujasi Idealais? Girdite, Vertybėmis? Ir vis dar tiki žmonėmis… Juokinga, ar ne tiesa?

Bet Jūs ne toks, nes puikiai pastebite, kai kas nors manipuliuoja Jumis. Daug čia išmintingų: ne pirštu penimi, ne iš molio drėbti ir ne kopūstuose rasti. Netikime reklamomis, neklausome radijo, nežiūrime teliko – ir netgi šį tekstą skaitome savo laisva valia, o ne dėl to, kad kažkas pasharino.

Jei vis dar nesuprantate, apie ką aš čia, paprasčiausiai paspauskite raudonąjį X dešiniajame viršutiniame naršyklės kampe – Jūsų šioje svetainėje neturėtų būti.

Basta.

X. Girdėjote? Jums uždrausta skaityti toliau.

Uždraustas vaisius saldesnis? Primygtinai dar kartą prašau – nebeskaitykite, nes paslaptys, kurios bus atskleistos žemiau, gali visiškai sunaikinti Jūsų tikėjimą ir pasitikėjimą, meilę, svajonę ir viltį. Na, išsigąskite gi pagaliau! Aš gąsdinu. Rimtai. Ūūūūū!

Vis dar čia? Kartoju: IŠJUNKITE. Šis tekstas ne Jums. O tiems, kurie drįsta sau prisipažinti, kad manipuliuoja kitais. Tiems, kurie yra apie tai pagalvoję. Ir žinoma tiems, kurie, patyliukais viliasi darantys tai nesąmoningai – na kuris gi iš mūsų prisipažins manipuliuojantis kitais sąmoningai, blaivia galva ir iš visos širdies?

Nebent Jums reikia pinigų. Esate godus išverstaskūris karjeristas. Šlykšti pataikūniška kirmėlė. Veidmainis manipuliatorius. Šiknaskylė.

Nesmagu būti taip vadinamam? Nesijaudinkit, viskas išsprendžiama. Jei jaučiatės įskaudinti, galite išlieti savo įtūžį žemiau esančiuose komentaruose. Bet pamenate, aš juk liepiau neskaityti?

Guodžiate save, kad „visi taip daro“, kad nesate blogesnis ar blogesnė „už Petrą, Joną ar Ireną“, kad „rinkos sąlygomis reikia kovoti už savo vietą“, „tikslas pateisina priemones“, „kad kitu keliu karjeros nepadarysi“. Kitaip sakant, voliojate tipišką makiavelistinį briedą, kuris leidžia jūsų sąžinei bent jau užmigti ramiai be Xanax‘o.

Nieko tokio. Šėtonas irgi turi savo armiją. Ir paslaptį, kurioje pusėje buvome visą savo gyvenimą, sužinosime tiktai Paskutiniojo Teismo dieną.

Panašu, laiko dar turime.

Užteks.

Sočiai.

Ir čia mes prieiname prie to, ką žinome jau nuo seilėtos vaikystės.

Lengviausia manipuliuoti emocijomis.

Apsimesti verkiančiu. Įskaudintu. Nemylimu. Kai negauni žaislo iš mamos, paprašyti iš tėtės.

Kas iš mūsų nesame to darę? Kai negauni vizos iš savo tiesioginio viršininko, kreipiesi į aukštesnį. Kai nepavyksta prastumti savo projekto pardavimų departamente, lygiai tą patį tik kitais žodžiais pristatai rinkodaros departamente.

Pasikeitęs veidą. Įsistatęs kitas akis. Pakeitęs lūpas. O gal pavyks.

Pažiūrėkime į tai iš buko pragmatizmo, iš nuogos pyplystės pozicijos: kas Jūsų organizacijoje (tebūnie – departamente, padalinyje, skyriuje ar projekte) yra mama ir tėtis? Ar ne paeiliui kreipiatės tai į vieną, tai į kitą negavę tai, ko norite? Naujo kompiuterio darbo vietoje, geresnio kabineto, automobilio skyriui ar biudžeto komandos formavimo renginiui.

Galite pradėti verkti, įkyriai zyzti, virsti žvėrimi sulaukę griežto „ne!“, kristi veidu į purvą ir daužyti kumšteliais žemę. Mažieji mano dramaturgai, jūs puikiai žinote, kad situacijos dramatizavimas – bene pats pagrindinis manipuliacijos būdas. „Aš jai, matai, pasiūliau to-O-okią idėją, o ji…“ – šniurkšt, šniurkšt nosyte. Niekam juk nerūpi, kad ir pati idėja – neprisiūk rankovės, ir jos pristatymas, švelniai tariant, banalus ir „neblizgantis“.

Obfuskacija, kaip ją vadino propagandos teoretikas, filosofas ir anarchistas Noamas Chomskis, lietuviškai žinoma „miglos į akis“ pavadinimu. Mes, žmonės, gyvename spektaklių visuomenėje, korporacinės santabarbaros ir pamazgomis dvokiantys „Domino“ teatro pasirodymai vyksta kasdien priešais mūsų akis.

Susirinkimuose. Rūkyklose. Prie kavos automatų. Poilsio kambariuose. Korporativkėse.

„Šiuo metu intensyviai dirbu ties DCMA tipo metrikomis, atlieku giluminę finansinių kaštų, žmogiškųjų ir laiko resursų sąnaudų analizę, o ekstrapoliuotas rezultatas leis mūsų efektyvumą padidinti 20 proc., produktyvumą 30 proc., o pelno maržą – 40 procentų“, – kiekvienas vadovas susilydytų dėl panašios miglos.

Todėl ją ir pučiame.

Dar geriau, jei miglos metu sukelsite baimę.

Nes baimės instinktas ir yra tai, kas verčia plėšrūną išgyventi. Tik norint jį sukelti, reikia suvokti savo manipuliacijų lauką. Išlaukti pavasario, išvelėti ir išpurenti žemę, gausiai palieti ja vandeniu, ir išnešiojus kišenėje baimės sėklas, pasėti jas į viršininko proto lysvę.

Aišku, būtų idealu, jei išknistumėte, kad Jūsų bosas mėgsta nešioti moteriškus apatinius, lakuoja kojų nagus ar asmeniniame iPhone slepia nuogų vaikėzų nuotraukų kolekciją. Tuomet čiuptumėte jį už kiaušinių. Šantažo žnyplėmis. Ilgam ir skaudžiai.

Deja, kol to neturime, tenka naudotis trimis pagrindinėmis baimėmis.

Pirmoji: Godumas

Nėra tokio boso, kuris nenorėtų vis kažko daugiau. Pardavimų, įsigijimų, riebių pelno ar rinkos kąsnių, vertybių, sveikatos, jėgos ir galios ar jų įrodymo liudijimų. Tai ir duokite jam to, ko jis nori. Siūlykite. Žadėkite, pritarkite, skatinkite.

Galite guldyti galvą, galite daužytis į krūtinę, čia jau Jūsų tikėjimo ar ekstazės išraiška. Išmokite pakabinti kabiką, o tupikas jau pats atsitūps. (Atsimenate – „Kabo kabikas – tupi tupikas“?) Jei kimba, pradėkite kalbėti apie rizikas, kodėl goduolis negali gauti trokštamo. Pakirtote? Dėkite į keptuvę, padidinkite ugnį ir čirškinkite.

Jei to nesugebate, tai bent jau strateginio susirinkimo metu, kai matote godumo blizgesį boso akyse, nuleiskite lūpų kampučius, palenkite galvą ir linguokite lėtai, į vizijų ritmą. Atrodysite išmintingas, supratingas ir, svarbiausia, palaikantis.

Antroji: Pavydas

Atidžiai stebėkite konkurentus, sekite rinkos naujienas, stebėkite akcijų kursus ir kartas nuo karto mestelėkite bosui privačiai: „Skaičiau verslažinėse, kad anie paleido naują produktą, kažin mes spėsim?“ Arba: „O mūsų konkurentai štai jau įsidiegė Lean‘ą, turiu šaltinių, jau šovė pergalės šampaną, kai mes su projektu krušamės jau treti metai“.

Kai žaidžiame žmonių emocijomis, išmušame juos iš pusiausvyros ir priverčiame nesivadovauti logika.  Išnykus logikai, pavydas ima augti kaip ant mielių. „Matei Jono naują BMW? Jaunas specialistas –  nedirba pas mus nė pusmečio. Klausyk, kiek laiko tu vadovauji mūsų komandai? Ir kokiu automobiliu važinėji?“ – už tokį, trumpą, gali susilaukti ir papildomų viršvalandžių.

Nebent nukreipsi dėmesį į galimybę pakenkti pavydo objektui. Suokalbiškai mirktelėdamas: „Mudu su tavimi kartu – vandeniu neperskirsi“. Dvi nosies šnervės, dvi to paties karsto lentos. Išmokite poliarizuoti savo vadovą: „Mes versus Jie“. Laimėtojai prieš nevykėlius. „Keičiam problemas į iššūkius!” – išgirskite save kaskart, kai tai pasakysite. Bus saldu.

Trečioji: Puikybė

„Turiu puikią idėją mūsų įmonės (departamento, padalinio, skyriaus, etc.) pijarui“, – ši frazė turi nuskambėti energingai ir šiek tiek paslaptingai. Kai prakusite, žodį „pijaras“ išmoksite tarti lengvai ir netgi šiek tiek atmestinai.

„Ei, prasipijarinam, bent jau mūsų įmonės viduj!“ – jei jau taip, tai „prasipijarinkit ir tarp klijentų“. Žinoma, reikia mokėti girtis savo pasiekimais. Sublizgėsite bajeriu: „Kas kitas šuniui uodegą pakels, jei ne jis pats!”. Jei vadovas vyresnis: „Auksas ir pelenuos žiba“, jei jaunesnis: „Žinai, ką? Padarome kampaniją „iš lūpų į lūpas“!!!”.

Juk skaitėte apie tai straipsnį kažkuriametai „Harward Business Review“ ar „Adweek“, konkrečiai neprisimenate, bet čia ne esmė. Ta prasme?

„Nepasitikiu visais tais feisbukais-šmeisbukais, bet mums tikrai reikia kažką daryti su komunikacija. Painstagraminam? Arba dar geriau –pagūgladvordinam?“ – geriau vargu bau rasi, bro!

Visus šiuos raktažodžius susisek į vieną žiedą, įsimesk į kelnių kišenę ir barškink visur, kur tik sutiksi vadovą ar vadovę, partnerį ar akcininką.

Apibendrinant, jei norite manipuliuoti savo vadovu, elkitės taip, kad jis visąlaik bijotų kažko netekti (geriausiai – Jūsų). Turėtų pilnas godulio akis, (lai dryksta ir seilės), ir visuomet būtų pamaitintas naujomis idėjomis ir apsėklintas nesibaigiančia puikybė.

Augink jo baimes, poliarizuok jį į vieną valtį su savimi: „Jei skęsim, tai kartu“, o pavydą ir neapykantą nukreipk į konkurentus, klientus, oponentus. Dar – kvailius, debilus, skolininkus ir pavyduolius.

Klijuoti etiketes – ši manipuliacijos technika pasiteisina ne tik Rusijoje. Svarbiausia, nepritrūkti klijų.

Ir nepamiršti…

Atrasti, už ką girti savo bosą viešai.

Pats prasčiausias būdas pažeisti trapų pasitikėjimo ryšį tarp Jūsų ir vadovo yra skųstis juo kitiems žmonėms. Tėvui, mamai, draugui, jų kompanijai ar sutuoktiniui. Blogiau už visa tai gali būti tik bendradarbiui.

Visų pirma, niekuomet nesi tikras tuo, ar pašnekovas yra savo ar tavo manipuliacijų lauke. Antra, kalbėdamas apie savo bosą blogai, nebegalėsi būti su juo nuoširdus kalbėdamas jam į akis.

„Sutinku, kartais Karolis turi keblumų su laiko planavimu, tačiau aš jį gerbiu už sugebėjimą prisiimti atsakomybę ir aiškią viziją“, – suformuluokite sau pagrindinę pozityvaus teiginio esmę.

Subinlaižys. Būtų nuoširdus, taip ir sakytų, kad jo bosas miegalius, užuomarša, rėksnys, pagyrūnas ir akcininkų pakalikas. Palaukite, tekste apie manipuliacijas mes pradėjome kalbėti apie nuoširdumą?

Tšššššš! Tu tik stebėk viską, kas darosi plačiame horizonte tarsi iš medžioklinio bokštelio, bet lūpas laikyk po devyniais užraktais. Kad neatsibustum paskiau išpiltas šalto prakaito, savo manipuliacijų voratinklyje: „Tai už ką mane atleido, a?“

Užbėgant įvykiams už akių, jeigu nenori, kad taip atsitiktų, tai vertėtų ne tik girti vadovą, bet ir ginti jį nuo gandų. Kovodamas su bet kokiais gandais savo organizacijoje gali naudoti PKI manipuliacinę techniką: „Paneik. Kovok. Išjuok“. Trumpas algoritmas skambėtų taip: „Galiu užtikrinti, kad A tikrai ne. Kontrargumentai: Y, W, Z. Argi galėtų būti A? Juokinga!”

Kaip elgtis pagautam manipuliuojant?

Žinoti paprastą taisyklę: „Manipuliuoji tada, kai verti kitus elgtis taip, kaip naudinga tau“. O jei sieki bendro gėrio, tuomet tai vadinama „įtaka“. Paprastai tokia manipuliacija sąvokomis irgi leidžia nuraminti sąžinę.

Tad jeigu norime išmokti anglų kalbos, taip ir rašykime: „Gerbiamasis vadove, mūsų skyriui trūksta anglų kalbos žinių. Norėtume mokytis anglų kalbos, kad padidintumėme mūsų pardavimus JAV, Didžiosios Britanijos ir Indijos rinkose“.

Vadinamoji bendro gėrio taisyklė. Aiškiai įvardinus naudos gavėjus ir jų gaunamą naudą. Dar yra mažesnio blogio strategija, „spjūvio į veidą“ ir „kojos tarp durų“ metodai, laiko iliuzijos ir išverstų simbolių technikos, taip pat…

Pala, pala, kokio velnio, aš vis dar skaitau šį ilgą ir nuobodų tekstą?

Jei šaukiesi velnių, juos ir gausi.

Tik tas, kas paskaitys iki pačios pabaigos supras, kad be dešimčių, šimtų ar tūkstančių manipuliacinių priemonių, metodų, būdų ir strategijų mes turime tik vieną svarbų ir reikšmingą savo vidaus matą. Jis vadinamas sąžine.

Ir tai ne Jėzus Kristus mums yra pasakęs: „Nesielk su kitu taip, kaip nenori, kad su tavimi būtų elgiamasi“. Ir netgi ne Konfucijus, kaip aiškina tie, kurie išmintį ir pagarbą kildina iš senovės Kinijos.

Atskleisčiau paslaptį, bet, man atrodo, Jūs jau žinote kas. Kas? Atspėjote. Pasilaikykite šį atsakymą sau.


Straipsnio autorius: Person Premier ekspertas Tomas Staniulis

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Registracija
Prenumeruokite naujienas!

Norite pirmieji gauti:

Įveskite savo el. pašto adresą ir užsisakykite mūsų naujienlaiškį:

Naujienlaiškių užsakymas