Nuotolinio mokymosi iššūkiai: kaip juos įveikti?
2020 gegužės 26
Kiek Jūsų darbuotojų netinka skaitmeniniam amžiui
Kiek Jūsų darbuotojų netinka skaitmeniniam amžiui?
2020 birželio 23
 

T urbūt nėra žmogaus, kuris per karantiną bent kartą nedalyvavo virtualiame susitikime. Net ir pats paprasčiausias darbinis pokalbis, regis, vos prieš porą savaičių buvo galimas tik naudojantis nutolusio ryšio priemonėmis.

Karantinas baigėsi, geri įpročiai lieka. „Praktika tai nėra tas dalykas, kurį tu darai gerai. Tai yra dalykas, kuris padaro tave geresniu“, andai rašė „Lūžio taško“ autorius Malcolm Gladwell. Ir pamatę, kokį kiekį susirinkimų ir susitarimų mes galime vykdyti itin efektyviai per nuotolį, galima drąsiai teigti, kad virtualių susitikimų poreikis mūsuose išlaikys inerciją.

Kita vertus, susirinkimai per nuotolį išsiskiria ne tik ryškiais pliusais, bet ir minusais. Todėl būtina turėti omenyje nuotolinių susirinkimų problemas ir ieškoti būdų jas įveikti.

Pirmoji problema: „Nuotoliniai susirinkimai yra per ilgi“. Pagal tradiciją mes ligi šiol žymime darbotvarkėje susirinkimus valandai (užtrunkame dar ilgiau), nors realiai žinome, kad išgirsti pristatymą ar analizę ir priimti sprendimą dažnai užtenka 15 minučių ar pusvalandžio. Patarimas paprastas: trumpink virtualių susirinkimų laiką.

Antroji problema: „Virtualiems susirinkimams trūksta dinamikos“. Knygos „Smegenų taisyklės“ autorius Johnas Medina tyrimais pagrindė, kad mūsų smegenys į informacinius dirgiklius reaguoja ribotą laiką – 8 minutes. Vėliau dėmesys nutrūksta, smegenys persikrauna ir atsiranda nauja minties gija, kuri gali nuvesti visai kita kryptimi. Patarimas: apgalvoti aiškiai nuotolinio susirinkimo dinamiką, keičiant temas, kalbėtojus potemes, kas 8-10 minučių.

Trečioji problema: „Bendraudamas virtualiai nejaučiu kitų žmonių požiūrių ir ketinimų“. Ooooops! Mūsų smegenys taip jau sutvertos, kad jos įsimena jausdamos emociją ir ketinimą. Tuo tarpu virtualaus susirinkimo metu neverbaliniai dirgikliai tinka nutolusioje erdvėje. Todėl mums vis sunkiau suprasti, sunkiau ir įsiminti. Patarimas: žymėkis, kas kalbama, kad įsimintum.

Ketvirtoji problema: „Nesuprantu, kaip reaguoja auditorija“. Ne visi susirinkimo metu įsijungia vaizdo kameras, ne visi aktyvūs – būna apsnūdę, atitrūkę ar susikaupę ties kitais reikalais. Yra ryšio ir garso kokybės trikdžių, be to, prieš kamerą žmonės įsitempę, susijaudinę, apimti streso ir t.t. Patarimas: šypsokis, linksėk galva ir rodyk like‘us, kad visi matytų tavo reakcijas ir lengviau tave suprastų.

Penktoji problema: „Virtualaus susirinkimo metu kyla daug nesusipratimų“. Dėl visų aukščiau išvardintų priežasčių. Sunku pasiekti susitarimų. Susikirtus nuomonėms atsiranda tylos pauzių. Labai daug vietos asmeninėms interpretacijoms.

Kiekvienas esame neteisingai interpretavę e-mail‘o toną. O susirinkimo? Ar tyla, kai kažko klausiate reiškia, kad visi pritaria ar yra abejingi? O kur dar storytelling‘as, kuris nuveda susirinkimą kartais visai ne ta tema, kurios reikia. O kur emocijos, kurios įaudrina ir įskaudina žmones? Patarimas: išmok nusiraminti pats, išmoksi nuraminti kitą.

Na, o pabaigai – pati didžioji problema, su kuria susiduriame virtualaus susirinkimo metu – žmonių tarpusavio ryšiai ir integracija, kuri atsiranda jiems natūraliai susitikus. Juk puikiai žinome, kad kontaktas prasideda nuo akių ir šypsenos, prisistatymo ir pašnekesio „apie nieką“, pasidalijimo žiniomis arba naujienomis… Taip gimsta abipusis interesas, kurį stiprina simpatijos galia, kuris vėliau lemia pagarbą ir pasitikėjimą. Štai dėl ko pasitikėjimas ir įsipareigojimas nuotolinio susirinkimo metu yra ypatingai trapus. Bet su tuo jau ir taip visi susidūrėme, ar ne?

Svarbiausios virtualaus susirinkimo taisyklės: 

  1. „Mute“ mikrofoną, kai nekalbi;
  2. Malonu matyti veidus 😊 (vid, plz);
  3. Nori žodžio – kelk ranką;
  4. Susipažink su darbotvarke;
  5. Būk įsitraukęs, čia ir dabar;
  6. Pasiruošk pasižymėti (!);
  7. Reikės „Google Docs“, ne FB (!!);
  8. Kalbėk aiškiai, taupyk laiką, nepertraukinėk;
  9. Šypsokis, linksėk ir rodyk 👍.

Trūksta patirties keičiant susirinkimų kultūrą įmonėje? Skambinkite „Person Premier“, tel. +370 652 22355 arba rašykite, mes Jums padėsime.


 Tomas Staniulis, „Person premier“ konsultantas, lektorius ir rašytojas, vedantis mokymus apie komunikaciją, organizacijų ugdymą, tobulėjimą ir lyderystę.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Registracija
Prenumeruokite naujienas!

Norite pirmieji gauti:

Įveskite savo el. pašto adresą ir užsisakykite mūsų naujienlaiškį:

Naujienlaiškių užsakymas