personalo sprendimai
Personalo sprendimai – kokių įgūdžių reikės 2025-aisiais?
2018 vasario 22
Derybos
Derybos: kaip neprarasti kitos pusės pasitikėjimo?
2018 vasario 22
Koučingas ar vadovavimas

Koučingas ar vadovavimas

 

V adovai, dėmesio! Ei, koučeriai, kur jūs? Metas pačioms didžiausioms O–VA–CI–JOMS! Labas vakaras, gerbiamieji žiūrovai, leiskite pasveikinti jus visus su išskirtine šio vakaro dvikova!

Reikia pripažinti, kad mūsų laukia neeilinis bokso mačas!” – skelbia komentatorius. – “Kairėje ringo pusėje – Vadovavimas, dešinėje – Koučingas. Už kurį pastatysite? Lažybos prasideda!

Dvikovos dalyviai

Raudonasis kampas. Vadovavimas, sunkioji svorio kategorija, stilius PDCA (Plan–Do–Check–Act). Pagrindiniai treneriai S. Mizongo, H. Ishikawa (Japonija), E.W. Deming (JAV). Nuo 1960–ųjų iki aukštumų ištobulintas vadybos stilius. Gerėjančios kokybės vadovavimo ciklas: planuok, daryk, analizuok, tobulink. Aiški metodologija, lengvas adaptavimas – nuo tradicinės gamybos įmonės iki kriptovaliutų kasyklų.

Mėlynasis kampas. Koučingas, vidutinė svorio kategorija, stilius ADHD (Attention–Deficit–Hyperactivity–Disorder). Pagrindiniai treneriai E.M. Hallowell, John J. Ratey (JAV). Nuo 1994 metų tobulinama psichiatrijos atšaka, įsitvirtinantis vadybos stilius. Personalizuotas vadovavimo ciklas: dėmesys, deficitas, stimulas, aktyvumas. Tobulinama metodologija, lengvas multiplikavimas – nuo individo iki grupės.

Prieš pirmąjį raundą bukmekeriai skelbia koeficientus. Vadovimas: 1,65 – Koučingas: 2,15.

Gerbiamoji publika, statymai baigti“, – skelbia komentatorius. – “Trys! Du! Vienas! GONGAS!

Pirmasis raundas

Pačią pirmąją dvikovos minutę pretendentas kimba į atlapus favoritui. Pasipila smūgių kruša į galvą ir į korpusą: „pasenę metodai“, „orientuoti į statusą“, „griežta kontrolė“. Vadovavimas vos spėja gintis: „Kas tas ypatingasis koučingo metodas?“ Staigi kontrataka: „Kaip koučingą pritaikyti praktiškai?“

Pirmą kartą kaip terminas „koučingas“ fiksuotas 1830 metais „Oxfordo“ universitete, kalbant apie instruktorių arba trenerį, kuris gali padėti kitam studentui pasirengti egzaminui. Nuo 1861 metų šis terminas įsitvirtino kaip trenerio sinonimas sporto srityje. 1994 metais psichiatrai pristatė gyvenimo koučingo (life coaching) klausimų sistemą, kuri leidžia atverti žmogaus potencialą keisti savo gyvenimą ir siekti daugiau.

Būdas paprastas: užduoti žmogui klausimų seką, kurie padėtų žmogui pačiam identifikuoti, kas jį riboja; klausimų formą padėti jam susigalvoti savo stimulą ir nukreipti pastangas tinkama linkme. Paradoksalu, bet sistema, kuri buvo medikų kuriama dėmesio sutrikimui ir hiperaktyvumui gydyti, sėkmingai įsitvirtino daugelyje sričių: pasižvalgykite, rasite bent po koučerį – sporto, verslo, gyvenimo būdo, vadovavimo ir šimte kitų sričių.

Tuo tarpu modernaus vadovavimo šaknys PDCA siekia Apšvietos mokslininko Francis‘o Bacon‘o veikalo „Novum Organum“ (1620). Bemaž prieš 400 metų iškeltą „hipotezės–eksperimento–įvertinimo“ principą inžinerijai ir gamybai pritaikė Walter‘s A. Shewart‘as (1960). Pasaulį savo vadyba sužavėję „Ford“ ir „Toyota“ pavyzdžiai išaugo iki unikalių „Lean“, „6 Sigma“, „Balanced Score Card“ ir kitų metodų. Turime aiškius per ilgą laiką sukurtus įrankius, kurių efektyvumas įrodytas per laiką.

Abu varžovai dar apsikeičia keliais smūgiais, bet pirmasis raundas baigiasi nežymia Vadovavimo persvara.

Aplodismentai.

Antrasis raundas

Įkvėptas sėkmės, po pertraukėlės Vadovavimas greičiau išjuda į ringo centrą. Vienas aperkotas (vertikalus smūgis iš apačios): „Kaip išmatuoti koučingo efektyvumą versle?“

Koučingas susvyruoja ir vėluodamas grįžta į gynybą: „Koučingo efektyvumą galime matuoti darbuotojų lojalumu, efektyviau sprendžiamais konfliktais, be to jis gali iš esmės pakeisti organizacijos kultūrą“. Dar keli greiti trumpi mažiau taiklūs smūgiai.

Ir dar vienas kablys iškart: „Sėkmingai taikomos koučingo technikos gali padidinti organizacijos pelningumą nuo 10 iki 30 procentų…“ Vadovavimas daro gynybinį blogą ir porą žingsnių atsitraukia: „O kokiais rodikliais jūs matuojate, kad koučingo technikos veikia sėkmingai?“

Koučingas daro klaidinantį manevrą ir sriegia dar vieną aperkotą:  „Vadovavimo potencialas nukreiptas į vadovą, o koučingo – į darbuotoją“. Tiesiai į smakrą. Vadovavimas suklumpa.

Nok–DAU–NAAAAS!!!” – šaukia teisėjas; treneriai atitraukia įsiutusį Koučingą.

Vienas! Du! Trys! Keturi…” – skanduoja žiūrovai.

…keturi! Penki!”  – skanduoja minia.

Pasak konsultacinės įmonės „Delloite“ paskelbtos 2017 Globalios žmogiškojo kapitalo tendencijų ataskaitos, apie 70 proc. organizacijų pripažįsta įpusėjusios keisti savo personalo valdymo procesą. „Z“ karta, kuri tik ateina ir „Y“ karta, kuri jau įsitvirtino darbo jėgos, reikalauja autentiškų ryšių tarp vadovų ir darbuotojų, taip pat – galimybių augti ir tobulėti.

Ši karta jau pradėjo kvestionuoti tradicinį vadovavimą ir tęstinę kokybės tobulinimo vadybą. Kaip manote, revoliucija dar laukia ateityje ar jau prasidėjusi?

Negaliu patikėti savo akimis! Ei, kelkis!” – į mikrofoną šaukia komentatorius.

Svyruodamas Vadovavimas pakyla nuo žemės. Nusibraukia žliaugiantį prakaitą raudona bokso pirštine ir puola į ataką: „Formalus!“ „Neformalus!“, – Koučingas vikresnis, išsisuka. „Monologas!“ –raudonasis. „Dialogas!“ – tuo pačiu atsako mėlynasis. „Lyderystė!“ – tiesus smūgis į korpusą. „Mentorystė“, – atremia Koučingas. Įtampa pasiekia piką…

Gongas. Antrasis raundas baigiasi aiškia Koučingo persvara. Publika ošia.

Trečiasis raundas

Testosterono pritvinkusi minia banguoja ir švilpia, girdisi nepadorios replikos abiejų varžovų atžvilgiu. Merginos, vos prisidengusios vyšniniais maudymosi kostiumėliais, į ringą neša plakatus su skaičiumi 3. Treneriai duoda paskutinius nurodymus. Gongas. Visi nuščiūva.

Į areną žengia varžovai. Nuovargis atsispindi abiejų priešininkų akyse. Rankos ir pirštinės sunkios it švinas. „Vadovavimas yra apie strategiją, ji yra verslo pamatas ir šerdis“, – užsimoja Vadovavimas. „Už kiekvieno verslo yra žmogus ir jo motyvacija“, – nors ir pavargęs, Koučingas smūgiuoja taip pat stipriai.

„Žmogus pernelyg sudėtingas organizmas, kad tokia trumpa intervencija kaip koučingas būtų efektyvi, tai yra trumpalaikė, taktinė technika“, – smūgiuoja Vadovavimas. „Prognozuojama, kad per 10 metų koučingas visiškai pakeis konsultavimą“, – dar vienas aperkotas skrieja tiesiai į pasmakrę.

Gatvėje, prie arenos jau girdisi greitosios pagalbos sirenos. Laiptais jau skuba sanitarai. Koučingas ar Vadovavimas: kuris – kurį? Kaip manote Jūs?

 


Norite sužinoti daugiau apie koučingą ir vadovavimą? Domina mokymai vadovams?  Ieškote įkvėpimo savo vadovų komandai? Skambinkite „Person Premier“, tel. +370 5 264 7388, rašykite:

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Registracija
Prenumeruokite naujienas!

Norite pirmieji gauti:

Įveskite savo el. pašto adresą ir užsisakykite mūsų naujienlaiškį:

Naujienlaiškių užsakymas