Klientų aptarnavimas
Klientų aptarnavimas internete – ar brisime į tą pačią upę?
2018 vasario 22
Koučingas ar vadovavimas
Koučingas ar Vadovavimas: kuris – kurį?
2018 rugpjūčio 12
personalo sprendimai

personalo sprendimai

 

P ersonalo vadovas turi svarbiausią balsą prie valdybos stalo“, – trinkteli kumščiu generalinis direktorius. Prie stalo tyla. Sutrikęs žvalgosi Inovacijų direktorius, – jo prezentacija apie automatizuotą gamybos liniją staiga nueina į antrą planą.

„Kažko nesuprantu?“ – kilsteli antakį Gamybos vadovas. Žmonių trūksta, jaunimas verčiau renkasi gamyklą Anglijoje ar Švedijoje, inžinieriai nespėja su „Industry 4.0“ tendencijomis, galų gale tie patys inžinieriai, jei nesidomi inovacijomis, greitai praranda įgūdžius. „Pilnai automatizuota gamyba, žmones keičiantys robotai, tai yra mūsų kelias, o jums ir vėl rūpi personalo sprendimai?“ – užduoda jį kankinantį klausimą.

„Mes kalbame apie milžinišką projektą, pilną gamybos automatizavimo, tai yra moderni tendencija ir inovacija“, – pritaria Inovacijų direktorius.

„Vardan kokybės mums reikia, kad gaminiai turėtų kuo mažiau kontakto su žmogumi. Automatizacija sprendžia visas šias problemas. Keičiasi pats darbo organizavimas, kaip personalo valdymo specialistai to nesupranta?“ –  klausia Kokybės direktorius. Dėl kokybės jis pasiryžęs viskam – net ir atleisti žmones.

„Kolegos, – perskiria generalinis direktorius, – tas pačias gamybos automatizavimo ar robotizavimo idėjas kuria ir įgyvendina žmonės“.

Personalo vadybos iššūkis – žmones keičiantys robotai?

Audito ir mokesčių konsultacijų bendrovės PWC atliktas tyrimas rodo, kad dėl automatizacijos procesų jau po 15 metų darbo gali netekti apie 40 proc. JAV gyventojų, 35 proc. vokiečių, 30 proc. britų bei 20 proc. japonų. Koks procentas bus Lietuvoje? Ką apie tai galvoja mūsų personalo specialistai?

2018 metų Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, Lietuva patenka tarp valstybių, kurių bendrojo vidaus produkto BVP raidai gamybos automatizacija ir robotizavimas turės itin reikšminga įtaką. Lietuva neturi ilgos istorinės gamybos tradicijos, dauguma gamybos įmonių yra modernios, taigi jų automatizavimas gali būti netgi spartesnis nei Europos vidurkis.

Turkija, Graikija, Slovakija ir Lietuva – 4 šalys, kurios pirmauja pagal riziką, koks procentas žmonių gali netekti darbo dėl sparčios automatizacijos ir robotizacijos. Prognozuojama, kad dėl šių procesų darbo gali netekti 60-65 proc. populiacijos. Taip, Lietuvoje, skaičiuokime, kone 3 iš 5 pažįstamų.

Pasaulio Ekonomikos Forumas įvykdė daugiau kaip 800 žymiausių technologijų ekspertų ir lyderių tyrimą. Pasak jų, 2025 apie 90 proc. pasaulio gyventojų turės nuolatinę prieigą prie interneto, o 10 proc. jų jau nešios drabužius, kurie jau sukurti būti tinkle. 86 proc. specialistų pritaria teiginiui, kad po septynerių metų jau veiks pirmieji robotai gydytojai, 76 proc., kad bus transplanuotos pirmosios 3-D technologija atspausdintos žmogaus kepenys, o automobiliai be vairuotojų JAV sudarys apie 10 proc. visų automobilių. Pakartokim dar kartą, ar mes tam pasiruošę?

Kaip keisis darbo organizavimas, kai prognozuojama, kai net 45 proc. technologijų futuristų teigia, kad jau 2025 pirmoji dirbtinio intelekto (AI) mašina pakeis organizacijų valdybą?  Paradoksalu, bet už poros metų pradžioje pateiktas gamyklos vadovaujančio lygmens susirinkimo pavyzdys liks tik istorija.

Ar pasirengę tam mūsų personalo specialistai?

Esant tokiam neapibrėžtumui, personalo sprendimai turi būti modernus ir orientuoti strategiškai. Supraskite teisingai, pats laikas ugdyti tokius darbuotojų įgūdžius, kurie suteikia pranašumo prieš pasaulį užkariaujančius robotus. Jeigu ieškote konsultacijos personalo klausimais, galvokite būtent apie tai.

Pasaulio Ekonomikos Forumo ekspertų teigimu, 2020 metais darbo rinkoje pagrindiniai bus šie gebėjimai ir įgūdžiai: 1) Kompleksinis problemų sprendimas; 2) Kritinis mąstymas; 3) Kūrybiškumas; 4) Bendravimas ir bendradarbiavimas; 5) Vadovavimas komandoms.

Pripažinkime, joks robotas kol kas negali taip efektyviai bendrauti ir bendradarbiauti kaip žmogus, turėti tokį išlavintą kritinį mąstymą ir kūrybiškumą, kuris tiesiog „nurauna stogą“. Ir, žinoma, vadovauti komandoms, priimti kompleksinius problemų sprendimus, kurie susiję ir su žmogiškąją empatija ir dvasine išmintimi.

Tai, kad personalo valdymas ir personalo valdymo sistemos privalo keistis niekam nebėra paslaptis. Klausimas, kokiu greičiu ir kiek dinamiškai mūsų įmonių personalo politikos kūrėjai pradės keistis.

Lengva pasakyti: “modernūs personalo sprendimai”, bet mes čia lošiame sudėtingą strateginę šachmatų partiją. Taip, kiekvienas personalo specialistas lošia atskirą savo partiją. Su dirbtiniu intelektu. Laikui. Garis Kasparovas savo partiją prieš superkompiuterį „Deep Blue“ pralošė dar 1997-asiais. Tuo tarpu 2017 JAV personalo valdymo soft‘o pardavimai siekė 11,5 mlrd. dolerių, per metus šis skaičius išaugo 23 proc. ir nesiliauja augę. Tokią sudėtingą funkciją kaip personalo darbo organizavimas jau perima dirbtinis intelektas!

Taigi, modernūs personalo sprendimai turi būti generuojami jau dabar.

Pirmi du etapai – išsiaiškinti poreikius ir parengti programą. Trečias etapas – programos ir pokyčių komunikacija įmonėje, be jo – nė iš vietos.  Nebijokite kalbėti su kolegomis apie robotizacijos ir automatizacijos keliamus iššūkius – tai yra galimybė ir organizacijai, ir patiems darbuotojams. Darbas su personalu turi vykti taip, kad darbuotojai suprastų, kad ateities įgūdžiai (kompleksinis problemų sprendimas, kritinis mąstymas, kūrybiškumas, bendravimas ir bendradarbiavimas bei vadovavimas komandoms) reikalingi ne tik organizacijai, bet ir jiems asmeniškai.

Tuomet jau galėsime pereiti prie ketvirtojo etapo – mokymų įgyvendinimo. Parengto aiškiai pagal norimus ugdyti įgūdžius ir gebėjimus, kurti mokymų programas, kurios būtų lanksčios ir adaptuotos pagal mokymuose dalyvaujančių žinias ir patirtį.

Be jokios abejonės, siekiant personalo valdymo sistemos integralumo personalo vertinimas turi atsiremti į tuos pačius 5 gebėjimus ir įgūdžius – kompleksinis problemų sprendimas, kritinis mąstymas, kūrybiškumas, bendravimas ir bendradarbiavimas bei vadovavimas komandoms. O įvertinę pokyčius ir rezultatus, galėsime strategiškai pasakyti, kiek mūsų strateginė kova su mašinomis pasiteisino, o kiek ne.

Tiesa, kad modernūs personalo sprendimai apima talentų atranką, darbuotojų adaptaciją, darbuotojų ugdymą, motyvaciją, darbuotojų vertinimą, o su visu tuo – ir organizacinę kultūrą. Tai gal verta padaryti tai, kad 5 svarbiausi XXI a. žmogaus gebėjimai ir įgūdžiai (prieš kuriuos robotai kol kas bejėgiai) taptų visos organizacijos vedančiąja idėja. Šaknimi, šerdimi, jei reikia metaforos, įsitikinimu, nuostata ar netgi pareiga?

 


Reikalingos personalo valdymo konsultacijos? Ieškote personalo vadybos konsultantų? Domina modernūs personalo sprendimai ar personalo darbo organizavimas? Skambinkite „Person Premier“, tel. +370 5 264 7388, rašykite:

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Registracija
Prenumeruokite naujienas!

Norite pirmieji gauti:

Įveskite savo el. pašto adresą ir užsisakykite mūsų naujienlaiškį:

Naujienlaiškių užsakymas